Listopad 2009

Vánoce ve světě

29. listopadu 2009 v 14:39 | Marelia |  Věděli jste?
Mám tu pro vás celekm zajímavý článek. Dnes je první adventní neděle a tak mě už loni zajímalo, jak se slaví Vánoce i v jiných zemích a tak jsem se pídila a vznikl z toho tento článek, který jsem uveřejnila na svém prvním blogu na atlasu a letos ho dávám sem. Vím, je to dlouhé, ale opravdu zajímavé, takže si to určitě přečtěte a prosím nekopírujte, dalo mi spoustu práce a času dát to dohromady!


ARGENTINA
Na druhé polovině zeměkoule, tudíž v Argentině, se slaví vánoce 6. ledna. Což je zde období léta. To znamená, že se lidé pohybují převážně v klimatizovaném prostředí a snaží se ochladit hlavně studenými nápoji. Přesto i tady se zdobí vánoční stomečky. Nejedná se sice o jehličnany jak je známe u nás, ale o různé stále zelené stromy, které se zdobí chomáčky bavlny, která se nachází v tomto čase na stromech v lese.Tyto chomáčky mají připomínat sníh. Štědrovečerní večeře se servíruje venku u stolů zdobených převážně pavím peřím. Pečený páv bývá podáván jako hlavní menu večeře.Často se na svátečním stole objevuje i pečené sele. Na stole Nechybí ani spousta exotického ovoce a především spousta chlazených nápojů.Dárky zde naděluje kůň Magi. Pro něho se večer před štědrým dnem připravuje před dveře do domu miska s vodou a pár stébel sena. To proto, aby na své pouti za ježíškem, netrpěl hlady a žízní.Samotné dárky se pak nadělují do vyčištěných bot, které si děti připravují večer před štědrým dnem pod stromeček, nebo vedle postele.

AUSTRÁLIE
V době vánoc v Austrálii vrcholí léto a tak jsou tamní děti ošizené o zimní radovánky. Zato se můžou koupat a užívat si letních prázdnin.
Díky časovému rozdílu se v Austrálii začínají slavit vánoce o proti
naší zemi o 11 hodin dříve. V Austrálii se nachází mnoho národnostních menšin a tak se nedá mluvit o klasických Australských vánocích. Každá rodina dodržuje tradice své země. Převažuje zde však Britská menšina a tak na štedrý večer převládají zvyky z Británie. Vánoční hostina se odehráva převážně pod širým nebem. Stomeček bývá v květináči, nebo umělý a k výzdobě slouží barevné balonky, větvičky ze stromů, jmelí, slaměné ozdoby a především vánoční pohlednice. Snad každý Australan sbírá vánoční pohlednice. Dokonce se pořádají i závody o to, kdo
jich víc dostane. K večeři se jako dezert podává teplý švestkový nakyp s ořechama a s hrozinkama polévaný vaječným koňakem. Vánoční menu zde může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, pestrých salátu, zmrzliny, koláčů a dalších. Všude ale převládají přeslazené moučníky a skoro v žádné domacnosti nechybí meloun. Dárky nosí z 24. na 25. prosince ježíšek, ale poslední roky se rozmáha i Santa Claus.

BRÁZÍLIE
Je bývalou Portugalskou kolonií a kromě Portugalců zde žijí i Němci, Španělé, Italové, Japonci, Indiáni, a také i černoši. Z tohoto důvodu mnoho vánočních zvyků pochází právě z těchto zemí. Jedno, ale maji všichni společné. Všichni se totiž během vánočních oslav radují a zpívají. Na ulicích se tančí a lidé si vzájemě přejí vše nejlepší. Vánoční
oslavy probíhají až do tří králů. Ve všech domácnostech se zdobí vánoční stromeček který je vetšinou umělý a skoro v každé domácnosti najdeme i jesličky. Většina Brazilčanů navštěvuje o vánocích kostely a vánoční mše, které se konaji převážně pod širým nebem. Štědrovečerní večeře musí být bohatá a tak zde najdete pečeného nadívaného krocana, mořské ryby, šunku, neloupanou rýži, ovocné mísy a sladké zákusky. Vánoční dekorace je velmi pestrá a spočívá převážně z řezaných květin. V
posledních letech se ve velkých městech jako jsou Brasilia, Rio de Janeiro a pod.objevují i velké ohňostroje. Dárky zde nosí Papai Noel, který podle legendy žije v Grónsku. A oproti evropským santùm, je oblečen jen v lehké košily s kalhotami.

Několik layoutů

28. listopadu 2009 v 9:59 | Marelia |  Layouts
Pročišťovala jsem nějaké blogy a mazala ty, které už nepoužívám na laye a tak jsem narazila i na některé, které by se ještě někomu mohly hodit a ještě jsem je tu nezveřejnila. Kdyby byl o nějaký zájem, stačí napsat - však víte :)


Původně jsem ho chtěla mít na druhém blogu, ale nakonec jsem ho dala do volných je zelený a celkem se mi líbí :)Layout - ○I am wonder lady
Prostě takové něco, co jsem dělala z nudy :)Layout - Love to horse
Taky nějaký ten pokus koníkovský :)Layout - Fantastic autumn
Byl to druhý pokusný layout pro Silmarilli, nijak zvlášť zdařilý, ale tak co :)

Toť zatím vše, třeba ještě narazím na pár dalších, o kterých by stálo za to se zmínit tak je přidám :)

Louis Armstrong - What A Wonderful World

24. listopadu 2009 v 16:39 | Marelia |  K poslechu
Až jsem se divila, že tady ještě nemám tuhle nesmrtelnou skladbu, tak nádhernou a dokonalou. Ani nespočítám v kolika filmech nebo seriálech byla použita, ale bylo jich mraky. Stačí se zaposlouchat do textu, nechat Louise, aby vaše srdce pohladil svým srdce a je jasno proč je to nesmrtelná, nezapomenutelná a přenádherná skladba :)

Layout s Alexis Bledel

22. listopadu 2009 v 12:39 | Marelia |  Layouts
Tak na to taky nakonec došlo :) Zrodil se layout s celebritou. Alexis mám ráda, však víte - nezapomenutelné Gilmorky :) Líbil se mi ten photoshoots, tak jsem si řekla proč ho nevyužít, sice jsem toho brzy litovala, protože na obou fotkách má Alexis roztřepené ty vlasy což se celkem blbě obkresluje, gumuje a nevím co všechno. Prostě ty vlasy moc nedopadly :/ Ale co....Kdyby ho někdo chtěl je jeho, stačí napsat ;)
NÁHLED

Tenkrát za totáče

17. listopadu 2009 v 10:59 | Marelia |  Jiné
17.listopad 1989, dneska už to mladým lidem nic neříká, což o to, mě bylo rok a půl, ale tak nějak si ještě něco málo pamatuji z těch pár let po pádu komunismu. Všichni víme, dneska slavíme dvacáté výročí od pádu tohoto režimu a na internetu je o tom strašně strašná spousta videí, článků a všeho možného. Mě zaujalo na streamu z pořadu Fenomén video nazvané Totalitní fetiše a docela jsem se pousmála nad některými věcmi. Dneska nám to přijde pomalu až směšné, ale v té době to asi lidem tak nepřišlo. Prostě se koukněte a zavzpomínejte (pokud váš věk odpovídá :)) na žvýkačky pedro, na Merkura, na žlutou a oranžovou limonádu ve skle na pana Vajíčka z reklam a tak dál a tak dál :)


Nebudu říkat, že ne, když ono jo

7. listopadu 2009 v 18:39 | Marelia |  Osobní
Co naznačuje nadpis článku? Nic :) Ale aby jste věděli chystám se mluvit o superstar a jeho fenóménu.
Pravidelně jsem nesledovala žádnou superstar, ale asi tu první nejvíc. Teď běží česko-slovenská superstar, někdo z toho šílí mě to nijak nebralo. Viděla jsem jedno semifinále holek a minulý týden v neděli. No a právě proto se chci rozčilovat :)
V pondělí sme koukali na to vyřazování a jako co to bylo? To je tak nefér. Holt puberťačky blbnou a hlasujou pro toho Bena a holky, které opravdu umí krásně zpívat vypadnou. Tak je to pěvecká soutěž nebo o kráse? Ať jde třeba ten Ben na přehlídková mola nebo tak, když po něm holčičky šílí, ale co dělá mezi zpěváky to vážně netuším.
Právě proto tahle soutěž ztrácí na svý vážnosti a tak vůbec. Prostě mě to zasejc znechutilo a asi už se na to nepodívám, jak bude vypadávát jeden zpěvák za druhým, na úkor tohoto pseudozpěváka, ale chtěla jsem to napsat :)
Zas na druhou stranu musím pochválit společnou píseň. Je krásná. Myslím, že nejlepší ze všech sérií. Co se taky dalo čekat, když se na skládání podílel můj milovaný Paľo, že? Jaký máte názor na superstar a hlasování vy?

Sněhulák

7. listopadu 2009 v 14:09 | Marelia |  K poslechu
Vím do Vánoc je ještě spousta času, ale na sněhuláky už zas tolik ne :) Přeci jen sníh už byl, je a bude :) Takhle písnička od Mira Žbirky a Marthy se mi líbila už, když jí vydali, ale nějak jsem na ní zapoměla. Ve středu jsem si nacpávala mp3-ku a zase na ní narazila a od středy si jí pořád pobrukuju takže teď bych to chtěla předat i na vás :) Pěkný poslech....

Layout "Falling down" pro Lemonie

7. listopadu 2009 v 13:19 | Marelia |  Layouts

Tak Lemonie si přála něco hvězdně-prachového, obrázky si prakticky vybrala sama, čímž mi ušetřila práci. Ale tak nevím no...je to modré, tedy modro-černé. Zdůraznila bych pozornost na odkazy v menu (nápad převzat od Asheen-díky za inspiraci) s kterými jsem si vyhrála. Co víc říct? Od Lemonie to ještě není schválené takže možná budeme ještě předělávat, ale zatím je to takové jaké to je :)
NÁHLED